¨FrMsN¨
Dosya ve Dizin Yapısı Uf4haxp96

Dosya ve Dizin Yapısı K-352495-welcome_ho%C5%9Fgeldiniz_yaz%C4%B1s%C4%B1_hareketli
¨FrMsN¨
Dosya ve Dizin Yapısı Uf4haxp96

Dosya ve Dizin Yapısı K-352495-welcome_ho%C5%9Fgeldiniz_yaz%C4%B1s%C4%B1_hareketli
¨FrMsN¨
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

¨FrMsN¨

FrMsN

AnasayfaExceLLenT FoRuMLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Dosya ve Dizin Yapısı

YazarMesaj
EsLeX 
Administrator
Administrator

Rep Puanı : 407
Başarı : 0

Dosya ve Dizin Yapısı Empty
MesajKonu: Dosya ve Dizin Yapısı   Dosya ve Dizin Yapısı Icon_minitimeC.tesi Ağus. 15, 2009 1:28 pm

Dosya ve Dizin Yapısı
UNIX altında bazı karakterlerin özel anlamları vardır. Dizin ve dosya isimlerinin başında nokta olması durumunda bu dosyalar gizli dosya haline gelir ve parametresiz yazılan ls komutuyla görünmez.
Dosya ve dizin isimleri 255 karakteri aşamazlar.
Sisteme girince önceden tanımlanmış bir dizin altında bulunursunuz. Bu dizin normal kullanıcılar için genellikle /home/ ve ardından gelen kullanıcı dizini ismidir. Bulunduğunuz dizinin ismini görmek için pwd (print working directory) yazın. Temel dosya ve dizin kavramları hakkında ayrıntılı bilgi alabilmek için MS-DOS veya en iyisi bir UNIX kitabı edinin.
$ pwd
/home/gorkem
$
UNIX komut yapısı DOS'a çok benzer. Dizin değiştirmek için cd, dizin yaratmak için mkdir komutlarını sistemde sıkça kullanılır.
$ cd /
$ pwd
/
Hiyerarşik bir sıraya sahip olan UNIX'te en üstte / dizini (kök dizin) yeralır. Sistemdeki tüm diğer dosya ve dizinler bunun altında toplanırlar.
~işareti, kullanıcının ev dizinini gösterir. Ev dizinine geçin ve mkdir komutu ile benim isimli bir dizin yaratın. Dizini patikasını, bir başka deyişle kök dizininden itibaren ismini vererek de yaratabilirsiniz.
$ cd ~
$ pwd
/home/gorkem
$ mkdir /home/gorkem/benim
https://frmsn.yetkin-forum.com

Dosya ve Dizin Yapısı
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Linux Komut Yapısı
» Dosya İzinlerinin Değiştirilmesi
» Dosya Listesi ve İçeriklerinin Görüntülenmesi